Čara se nalazi na sredini otoka, tek 5 km udaljeno od Smokvice i mada manja, jako je slična po izgledu i položaju. Kamene kuće smjestile su se na obronku brda iznad velikog Čarskog polja. Pravi je užitak pogled sa ceste na potpuno obrađeno polje. Čarani su vrsni poljoprivrednici, a glavna kultura je vinova loza nadaleko poznate sorte Pošip. Župna crkva Sv. Petra se prvi put spominje 1329. a kasnije je prema većim potrebama bila nadograđivana. U spomen ukazanja gospe 1686. godine, održava se liturgijsko slavlje na dan 25.srpnja Gospe od Čarskog polja kada procesija vjernika prolazi kroz cijelo polje. U kamenoj Čari, još i danas ostao je veliki broj kaštela- jednostavnih kula, koje su služile kao osmatračnice ako zaprijeti napad iz mora. Ta organizirana straža-kumpanija se dizala na obranu otoka, zajedno sa susjednim kumpanijama. Čara broji oko 600 žitelja, ali se oni polako sele iz Čare i naseljavaju obližnju uvalu Zavalatica. Kako se i ovdje ljudi okreću turizmu, Zavalatica se zadnjih desetljeća pretvara u turističko naselje. Upravo je oaza mira i tišine, te će gostima pružiti pravo opuštanje i ljubazne domaćine.

U neposrednoj blizini Čare se nalaze dvije prekrasne plaže, jedne od ljepših na otoku. To su uvala Žitna; duboko uvučena u kopno i uska uvala sa pijeskom, sitnim žalom,kosim glatkim stijenama i tirkiznom bojom mora koja očarava. Par kilometara dalje je Pupnatska Luka. Duboka uvala sa prostranom šljunčanom plažom, smještenom među divljim i strmim stijenama i gustom borovom šumom.

U polju se nalazi zavjetna crkva “Gospe do Čarskega poja” iz 14. stoljeća. Svake godine na blagdan Sv. Jakova –25.srpnja, vrši se zavjetna procesija kroz cijelo Čarsko polje sa drvenom Bogorodicom- reljef engleskog porijekla iz radionice Nothinghem, 15. st., a postoji I legenda o Gospi te njenom dolasku u Čaru.

Prethodni
  LUMBARDA
Sljedeći
UVALA BRNA  
  Plaže / Mjesta - Povratak na sve